Jak miasto Zwierzyniec chroni swoje zabytki?
Zwierzyniec uzyskał prawa miejskie w 1990 roku, a już w roku przyszłym będzie świętował 430 lat swojej historii.
W 2012 roku Gmina podjęła się realizacji części projektu rewaloryzacji założenia willowo-ogrodowego w Zwierzyńcu. Mimo, że to zaledwie początek przewidzianych prac, to już teraz efekt robi wrażenie, szczególnie dzięki długiemu na 400 metrów kanałowi. Na terenach, którymi zarządza Gmina, znajdujących się w Zabytkowym Sercu Zwierzyńca, Urząd zadbał o przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony krajobrazu. Udało się znaleźć inne - odpowiednie - miejsca dla stoisk handlowych, do tej pory kłócących się z historycznym charakterem miasta. Niedawno, decyzją Rady Miejskiej i Urzędu, na terenie zabytkowym wymieniony został system oświetlenia. Światła mają ciepłą, przyjemną dla oka barwę. Dzięki nowoczesnym latarniom LED, iluminacja atrakcji Zwierzyńca nie stanowi już finansowego problemu dla Gminy. Kościółek na wodzie - wizytówka Zwierzyńca - jest wieczorami oświetlony, a Gmina notuje znaczące oszczędności. Mając na uwadze wyjątkowy charakter Zwierzyńca - miasta-ogrodu - w przestrzeni publicznej pojawiły się nowe, posadzone wspólnie z mieszkańcami, drzewa i krzewy.
Przyszłoroczne obchody 430-lecia Zwierzyńca z pewnością będą okazją do dalszych drobnych, ale znaczących zmian w krajobrazie miasta. Wierzymy, że będzie jeszcze więcej okazji do chwalenia tego, co zostało zrobione dobrze.
Dziękujemy Władzom miasta za dbanie o nasze wspólne dobro. To również dzięki Wam Zwierzyniec zmienia się na lepsze z poszanowaniem swojej historii.
©MJP
Powiązane posty:
- Po co nam zabytki?
- Jak Roztoczański Park Narodowy chroni zabytki Zwierzyńca?
- Metryka Zwierzyńca cz. 6
- Kto za tym stoi? Jaki macie w tym interes?
- 430 lat Zwierzyńca
Udostępnij ten tekst na Facebooku: Udostępnij na Facebooku