Metryka Zwierzyńca cz. 5
Zwierzyniec obchodzi 430-lecie swego istnienia. 19 czerwca 2023 roku minęło równo czterysta trzydzieści lat od chwili, gdy hetman i kanclerz Jan Zamoyski nabył włość szczebrzeską, a wraz z nią puszczę, w której założył Zwierzyniec.
“Krzysztof Radziwiłł, właściciel wielkiego rezerwatu w Białej, gdzie samych danieli liczono około 600 sztuk, słał szwagrowi żubry, łosie i daniele. Łosie i żubry wędrowały z dóbr birżańskich najpierw do Knyszyna (starostwo w posiadaniu Zamoyskiego), skąd podstarości knyszyński, kasztelan lubelski - Marek Sobieski kierował je dalej do Zwierzyńca. We wrześniu 1596 r. Zamoyski pisał do szwagra: “Za żubrzęta, które raczysz mi dawać, dziękuję”. 16 grudnia tegoż roku ponawiał podziękowania za dalszą partię tych zwierząt: “Żeś Wasza Miłość żubrzęty raczył mnie obesłać, dziękuję bardzo, gotów będę odsłużyć to… A iżem wielki proszak, proszę Waszej Miłości o kopyto łosia, w swoim czasie zabitego, Włoch, którego to do mnie ksiądz kardynał Gaetan posłał, prosił mnie o nie. Ja nie mając łowów zwierza takiego dokazałem mu, że do Waszej Miłości, który raczysz je mieć, uciekę się”. W roku następnym wędrowały więc do Zwierzyńca i łosie. 11 czerwca 1597 r. Jan Zamoyski pisał do wojewody wileńskiego: »Dziękuję, że raczysz obiecywać i staranie kazać czynić o łosięta dla mnie. Bo łosiczek samic możno co dostać, proszę, abym miał je, gdyż samców więcej we zwierzyńcu mam. Od sługi Waszej Miłości, pana Pakosza czekam żubrzyce obiecanej.” Artykuł Haliny Matławskiej “Metryka Zwierzyńca”, z którego pochodzi powyższy fragment, ukazał się po raz pierwszy w Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym 1/1993
Na zdjęciu widać kanał, który rozciąga się na długość 400 metrów. Tworzy on układ wodny razem ze strumieniem Świerszcz oraz stawem willowym i kościelnym oraz stawiskami rybnymi. Po obu stronach kanału odtworzono urokliwą promenadę spacerową. W głębi możemy dostrzec las, w którym kiedyś żyły dzikie zwierzęta ofiarowane I ordynatowi. Gdy realizacja projektu rewitalizacji założenia willowego w Zwierzyńcu dobiegnie końca, zespół z willą, oficynami i kościółkiem na wodzie oraz układem wodnym stworzy spójną i czytelną w krajobrazie kompozycyjną całość.
Zachęcamy Cię do aktywnego udziału w poznawaniu i trosce o niezwykłe dziedzictwo Zwierzyńca! Im więcej osób odkryje i doceni urodę tego miejsca, tym z większą dbałością będzie ono pielęgnowane dla przyszłych pokoleń. Dołącz do naszej społeczności poprzez udostępnienie tego posta - Twoje zaangażowanie ma ogromne znaczenie dla przyszłości zabytkowego Zwierzyńca!
©MJP
Powiązane posty:
- Metryka Zwierzyńca cz. 6
- Metryka Zwierzyńca cz. 3
- Metryka Zwierzyńca cz. 4
- Metryka Zwierzyńca cz. 1
- Metryka Zwierzyńca cz. 2
Udostępnij ten tekst na Facebooku: Udostępnij na Facebooku