Założenie Willowe - zapomniana harmonia Zwierzyńca
Zdjęcie przedstawia jesienny wieczór nad stawem kościelnym – jednym z kluczowych elementów Założenia Willowego w Zwierzyńcu. Na środku stawu, w blasku świateł, stoi barokowy kościół pw. św. Jana Nepomucena. Z lewej strony, w cieniu, widoczna jest dzwonnica, a w głębi z prawej strony można dostrzec dach dawnej oberży.
Założenie Willowe zmieniało się na przestrzeni lat, ale zawsze stanowiło harmonijną całość. Za czasów Aleksandra Augusta i Stanisława Kostki, XI i XII ordynata, modrzewiowa willa, oficyny i przestrzeń między nimi tworzyły okazałą kompozycję architektoniczno-ogrodową, która otwierała się szeroko na staw z kościółkiem i krajobraz otaczającej przyrody. Jak podają autorzy książki “Willa Zamoyskich w Zwierzyńcu”: “Biała architektura czterech oficyn otaczała reprezentacyjne wnętrze z podjazdem ‘cour d’honneur’, ozdobione gazonami i klombami, otwierające się szeroko na staw z barokowym kościółkiem ‘na wodzie’ (…). Właściciel willi cenił stare domostwo i spokój lasów, a nowe oficyny i różne elementy romantycznego ogrodu wskazywały na przemyślane działania gospodarza.”
Współczesna przestrzeń nie zachowuje już tej harmonii. Liczne niekorzystne elementy rozcinają oryginalne założenie, odbierając mu dawną świetność. Jednak wciąż można to zmienić. Przywrócenie pierwotnego układu mogłoby na nowo ukazać piękno tego miejsca i jego historyczny charakter.
Niech to zdjęcie przypomni nam o wyjątkowej wartości Założenia Willowego i o możliwości jego odnowy. Polub i udostępnij ten post, aby więcej osób mogło dowiedzieć się o jego niezwykłej historii i wesprzeć działania na rzecz ochrony Zwierzyńca.
©MJP
Powiązane posty:
- Kościół na wodzie - perła założenia willowego w Zwierzyńcu
- Czy wiesz, jakiego obiektu brakuje na tym zdjęciu? O tym wciąż wie niewielu!
- Odkryjcie niezwykłe połączenie historii i sacrum w Zwierzyńcu!
- Czy wiesz, że to miejsce odwiedzali królowie?
- Po co nam zabytki?
Udostępnij ten tekst na Facebooku: Udostępnij na Facebooku