Ogród willowy (dziedziniec Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu)
Zabytkowe centrum Zwierzyńca to część układu przestrzennego miasta wpisanego do rejestru zabytków już w 1978 r. Obszar ten przedstawiamy na mapie. Znajdują się w nim następujące obiekty wpisane do rejestru zabytków:
- kościół filialny rzymskokat. pw. św. Jana Nepomucena wraz z drzewostanem,
- zespół Zarządu Ordynacji Zamojskiej wraz z założeniem zieleni i układem wodnym,
- browar,
- zespół “Pałacu Plenipotenta” wraz z drzewostanem.
Nie są to oczywiście jedyne zabytki na tym terenie, ale zabytki rejestrowe to te, które są najlepiej chronione.
Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami jednoznacznie określa sposób postępowania w przypadku obiektów wpisanych do rejestru zabytków: wszelkie działania, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku muszą być konsultowane z konserwatorem i wykonywane wg jego wytycznych, a prowadzenie prac bez pozwolenia podlegać będzie karze administracyjnej do nawet 500.000zł.
Ta ochrona pozwala nie tylko na zachowanie dziedzictwa dla przyszłych pokoleń, ale też na właściwe wykorzystywanie jego potencjału w rozwoju gospodarczym i społecznym. Dbanie o zabytki Zwierzyńca nie polega na robieniu z niego skansenu, ani wyrzucaniu przedsiębiorców i turystów. Popieramy rozwój i inwestycje zawsze wtedy, gdy przyczyniają się do powiększenia naszego wspólnego dobra.
Część układu przestrzennego Zwierzyńca wpisanego do rejestru zabytków Altana w parku środowiskowym w Zwierzyńcu Kościół “na wodzie” pw. św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu Długi kanał, Zwierzyńczyk, Zwierzyniec Stawisko “rybne”, Zwierzyńczyk, Zwierzyniec
MJP/foto. MJP