Jak Technikum im. Jana Zamoyskiego chroni zabytki Zwierzyńca?

Gmach główny Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu, Zwierzyniec Gmach główny Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu

Zwierzynieckie Technikum to szkoła średnia z wieloletnią tradycją plasująca się w polskiej czołówce. Jego siedziba znajduje się w zespole Zarządu Ordynacji Zamojskiej wpisanym do rejestru zabytków. Jest to serce zabytkowego Zwierzyńca.

W ostatnich latach wyremontowana została oficyna boczna północna (stołówka i biblioteka). Dofinansowanie ze środków budżetu państwa pozwoliło na remont dachu oficyny skrzydłowej południowej (internat). Gmach główny dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego również otrzymał nowe pokrycie dachowe. W tym roku udało się usunąć z dziedzińca część umieszczonych w PRL, dysharmonijnych z otoczeniem urządzeń sportowych. Rozwiązanie takie pozwoliło nadać przestrzeni przed oficynami bardziej reprezentacyjny charakter. Ostatecznie proponuje się przeniesienie boiska na obszar za schroniskiem młodzieżowym. W najbliższej przyszłości planowana jest wymiana okien w szkolnych budynkach.

Dzięki uprzejmości Technikum i Starostwa dla mieszkańców oraz zwiedzających udostępnione zostało przejście łączące Kościół na Wodzie z długim kanałem. Pozwala to na uczytelnienie i ekspozycję historycznego charakteru całego założenia willowego. Powiązanie widokowe pomiędzy wyspą z kościołem, a placem centralnym w miejscu dawnej willi, jest jednym z ważniejszych dla całej kompozycji założenia willowo-parkowego w Zwierzyńcu.

Dziękujemy Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu oraz Powiat Zamojski za dbanie o nasze wspólne dobro. To również dzięki Wam Zwierzyniec zmienia się na lepsze z poszanowaniem swojej historii.

Oficyna skrzydłowa południowa (internat) Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu, Zwierzyniec Oficyna skrzydłowa południowa (internat) Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu Stołówka technikum, Zwierzyniec Oficyna boczna północna (stołówka i biblioteka) Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu Staw willowy, Zwierzyńczyk, Zwierzynie Staw willowy, Zwierzyńczyk, Zwierzyniec Oficyna skrzydłowa południowa (internat) Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu, Zwierzyniec Oficyna skrzydłowa południowa (internat) Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu Ogród willowy (dziedziniec Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu), Zwierzyniec Ogród willowy (dziedziniec Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu)

MJP/foto. MJP