Dębowa aleja w ogrodzie skarbowym
Ten wpis jest kontynuacją serii o historii Zwierzyńca. Zachęcamy do przeglądania poprzednich.
Zdjęcie przedstawia aleję dębową w parku miejskim w Zwierzyńcu. Jeszcze nie tak dawno, bo w latach 90. ubiegłego stulecia, była zagrożona. Na szczęście drzewa mają się dobrze, choć wymagają fachowej pielęgnacji.
Jak podaje Halina Matławska, autorka książki “Zwierzyniec”: “Już przy końcu XIX wieku (1893) odnowiono ogród skarbowy, w latach późniejszych wzbogacając drzewostan w liczne egzoty ze szkółki na Chmielnisku. Z tego okresu pochodzą piękne brzozy papierowe, okazałe cypryśniki, platany klonolistne, wiąz korkowy, żywotniki, kasztanowce, sosny wejmutki i liczne gatunki lip, dębów, klonów. Na polecenie naczelnika Wydziału Lasów Władysława Prüffera sadzonkami młodych dębów obsadzono aleję na prawym brzegu Wieprza w obrębie parku. Dziś aleja ta stanowi jedno z atrakcyjnych miejsc w Zwierzyńcu.”
Czy Zwierzyniec w tym szczególnym roku lepiej zadba o swoje dziedzictwo, by w przyszłości odzyskać pełną świetność? To zależy także od Ciebie! Nawet tak mały gest jak serduszko i udostępnienie przyczyni się do poszerzania świadomości, czym Zwierzyniec jest i czego jest wart.
©MJP
Powiązane posty:
- Zielona osada - ogród
- Szkółki z początku XX wieku
- W wieku pary
- Willa Potockich - czy zostanie objęta ochroną prawną?
- Fabryka mebli
Udostępnij ten tekst na Facebooku: Udostępnij na Facebooku