Osada - ogród.
Ten wpis jest kontynuacją serii o historii Zwierzyńca. Zachęcamy do przeglądania poprzednich.
Zdjęcie przedstawia dom, w którym przez pół wieku mieszkała i tworzyła Malarka Roztocza Aleksandra Wachniewska. Budynek jest chroniony jako element części układu przestrzennego Zwierzyńca wpisanej do rejestru zabytków oraz przez zapisy miejscowego prawa. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków prowadzi postępowanie w sprawie indywidualnego wpisu obiektu do rejestru zabytków. Taki wpis rozszerzy ochronę prawną również na wnętrze budynku i pozwoli na łatwiejsze pozyskiwanie środków na jego rewitalizację.
Jak podaje Halina Matławska, autorka książki “Zwierzyniec”: “Osada - ogród miała zapewnioną nieograniczoną ilość sadzonek drzew, krzewów i kwiatów z utworzonych na początku wieku (1901-1902) szkółek leśno-ogrodniczych we Floriance i na Chmielnisku w Zwierzyńcu. Obie szkółki założył podleśny Franciszek Fajfer-Stankowski (ojciec artystki malarki Aleksandry Wachniewskiej) zarządzający tymi uprawami. Pod jego kierunkiem hodowano sadzonki drzew, które potem znalazły się w ordynackich parkach i ogrodach, były to : kasztanowce, cypryśniki, brzozy, różne gatunki jesionów, klonów, dębów, lip, także drzewa i krzewy owocowe: jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie, czereśnie, maliny, sadzonki różnych żywopłotów: ligustru, dereniu, świdwy, lilaków, głogów, ałyczy, karagany, pigwy.”
Czy Zwierzyniec w tym szczególnym roku lepiej zadba o swoje dziedzictwo, by w przyszłości odzyskać pełną świetność? To zależy także od Ciebie! Nawet tak mały gest jak serduszko i udostępnienie przyczyni się do poszerzania świadomości, czym Zwierzyniec jest i czego jest wart.
©MJP
Powiązane posty:
- Szkółki z początku XX wieku
- Dębowa aleja w ogrodzie skarbowym
- Willa Potockich - czy zostanie objęta ochroną prawną?
- “Domek na górce”
- Pożar młyna
Udostępnij ten tekst na Facebooku: Udostępnij na Facebooku